ILLINOIS NSA
HOME

Slow-Pitch

Fast-Pitch Baseball

 

2006 GFP RESULTS & PHOTOS

 

CLASS B BLAST

October 1-2, 2006

Kankakee, IL

12u Champs - Raiders

12u 2nd - Hurricanes

12u 3rd - Rockers

14u Champs - Rockers

14u 2nd - Plainfield

14u 3rd - TNt Twisters

16u Champs - Angels

16u 2nd - Rockers

16u 3rd - Lemont

Age 12u

1. Indiana Raiders Black

2 Hurricanes 

3 Tinley Park Rockers Black 

4 Tinley Park Rockers Gold

Age 14u

1 Tinley Park Rockers Gold

2 Plainfield Lightning

3 TNT Twisters 

4 Chi-Town Express White 

5 Roscoe Rage WI 

5 Evergreen Park Explosion   

7 ECI Dynamite White   

7 Plainfield Elite   

9 New Lenox Power Orange 

9 Indiana Raiders Black IN   

9 Hurricanes Black

Age 16u

1 Illinois Angels Gold

2 Tinley Park Rockers

3 Lemont Rockers

4 Lockport Legends

 

FALL BRAWL

August 9-10, 2006

Kankakee, IL

Champ Milan Aces

2nd Joiliet Dirt Devils

3rd Orland A's KO

4th Orland A's RE

Age: Youth 16

1. Milan Aces

2. Dirt Devils

3. Orland A's Rehak

4. Orland A's KO

5. NL Lightning

5. Aurelios

7. Madison thunder

7. ECI

 

LAND OF LINCOLN RECREATIONAL ALL-STAR CHAMPIONSHIP

August 4-6, 2006

Kankakee, IL

Lowell 1st 10u

Orange Shock 2nd 10u

Lochport Lynx 3rd 10u

Age: Youth 10

1. Lowell

2. Orange Shock

3. Lockport Lynx

4. Crest Hill Crushers

5. Waycinden Lady Warriors 10u

5. Olympia Terrace

7. Tuscola All-Stars

Lowell 1st 12u

Limestone All-Stars 2nd 12u

Glen Ellyn Phillies 3rd 12u

KGSSL All-Stars 4th 12u

Age: Youth 12

1. Lowell

2. Limestone 12u All-Stars

3. Glen Ellyn Phillies

4. KGSSL All-Stars 12U

5. Waycinden Lady Warriors

5. Carol Stream Park District

7. MSFPA 12U

7. Lansing Lazers

9. Herscher 12U

9. Watseka Girls Softball

Limestone 14u All-Stars !st

BBYSL #1 2nd

Iroquois County North All-Stars 3rd

BBYSL All-Stars 4th

Age: Youth 14

1. Limestone 14u All-Stars

2. BBYSL #1

3. Iroquois County North All-Stars

4. BBYSL ALL-STARS

5. Highland AllStar's

5. Waycinden Lady Warriors 14u

7. Lansing Lazers

7. Cornjerker Elite

9. Champaign Heat

9. Harris Heat 14u

9. Elk Grove Fire 14U

9. GE Phillies 14U Gold

13. Carol Stream Park District

Highland All-Stars 1st

Moline Mystix 2nd

East Side Sluggers 3rd

Lansing Breeze 4th

 Age: Youth 16

1. Highland Allstars

2. Moline Mystix

3. East Side Sluggers

4. Lansing Breeze

5. Herscher

5. KGSSL All-Stars 16U

7. Limestone 16u All-Stars

CHPD Braves 3rd

Age: Youth 18

1. MSFPA 18U

2. Iroquois County All Stars

3. Marycrest

3. CHPD Braves

5. BBYSL U-18

 

Firecracker College Exposure

July 1-2, 2006

Kankakee, IL

Mattoon Pride 16-U Orange 1st place

MTCO Firebirds 16u 2nd place

Lemont Rockers 16u 3rd place

16u

 1. Mattoon Pride 16-U Orange

 2. MTCO Firebirds

 3. Lemont Rockers 16U

 4. Unity Elite

 5. North Suburban Slammers

 5. Homer Hawks/Festin

 7. Schaumburg Sluggers

 7. TERROR

 9. Windmills 16U Red

 9. Crete Crush

 9. Racine Belles

 9. Lyons Township Blazers Red

 13. LISLE SLAMMERS

 13 .Chi-Town Express U16Silver

 13. Orland Park Sparks

 13. illinois edge 16u

 17. Downers Grove Outlaws

 17. Orland Park A's

 17. New Lenox Power 14u Orange

 17. Illinois Fusion Fastpitch Softball Club

 17. Bartlett Silverhawks

18u

1. Westmont Phillies

2. Glenside Raiders 18U

3. Illinois Edge

4. Lady Streakers

5. Aurora Raiders

5. Cougars Fast Pitch

7. Huskies

7. BB Boilers

9. Downers Grove Outlaws

9. Plainfield Lightning

9. St. Louis Shatter

 

Decker Last Chance

June 16-18, 2006

Kankakee, IL

New Lenox Lightning 10u 1st place

DG Dolls Rebels 10u 2nd place

Alleycats 10u 3rd place

10u

1. New Lenox Lightning

2. DG Dolls Rebels 10u

3. alleycats 10u

4. River Valley Rage 10U

5. Bloomingdale Blast 10U

5. crete crush

Vermilion County Fury 12u 1st place

Tinley Park Rockers 12u Platinum 2nd place

Kankakee County Crush 12u 3rd place

 

12u

1. VERMILION COUNTY FURY

2. Tinley Park Rockers 12U Platinum

3. Kankakee County Crush

4. Beecher Ladycats

5. River Valley Rage 12U

5. Tinley Park Bobcats 12U

7. Crete Crush

7. OAK FOREST OUTLAWS

9. Mid-Suburban Panthers-12u

9. Bloomingdale Blast

9. Pontiac Thunder

9. Orland Park A's 12U Kodat

McLean County Stars 14u 1st place

Kankakee County Rivercats 14u 2nd place

Naperville Diamonds-LOY 14u 3rd place

 

14u

 1. McLean County Stars

 2. Kankakee County Rivercats

 3. NAPERVILLE DIAMONDS - LOY

 4. Tinley Park Rockers 14U Gold

 5. Frankfort Flames 14U

 5.Lemont Sizzlers

 7. Lockport Legends 14U B

 7. TNT TWISTERS

 9. River Valley Rage 14U

 9. Chi-Town Express U14White

 9. Illinois Angels (Gold)

 9. Wheatland Spikes

 13. LYONS TOWNSHIP REDBIRDS

 13. Lisle Slammers

 13. Beach Park Fastpitch Thunder

 13. H-F Rolling Thunder

 17. Kankakee County Crush 14u

 17.Mid-Suburban Panthers

 17. bloomingdale blast-red

 17. Adrenaline 14 U

Lyons Township Redbirds Softball 16u 1st

Crete Crush 16u 2nd

16u

1. Lyons Township Redbirds Softball

2. Crete Crush

3. Bloomingdale Blast

4. Pink Thunder

5. ECI Dynamite 16U Red

5. HF Heat

7. 16U Morris Rowdie Katz

7. American Pastimes

9. ECI Dynamite 16U White

9. Kankakee County Crush 16u

9. Illinois Angels 16U Gold

9. Tinley Park Bobcats

TRI-COUNTY FUSION 18u 1st

River Vally Rage 18u 2nd

18u

1. TRI-COUNTY FUSION

2.River Valley Rage 18U

3. South Willy Thunder

4. Illiana Royals

5. ECI Dynamite 18U

5. New Lenox Power - Blue

7. Lyons Township Redbirds

7. BB Boilers

9. Bloomingdale Blast

9. LANSING HEAT

9. South Holland Girls Fastpitch

  

A STATE RESULTS

JUNE 16-18

MOLINE IL

10U

12U

14U

16U

18U

 

8th Annual KGSSL

June 2-4, 2006

Kankakee, IL

 

10U A/B Final Standings

    1. Munster Magic 10u

    2. Indiana Rebels

    3. Crete Crush

    4. Stone City Minnows

    5. River Valley Rage 10u
 

12U A Final Standings

    1.Stone City Goldfish

    2. Frankfort Flames

    3. Bulls/Sox Training Academy

    4. New Lenox Lightning
 

12U B Final Standings

    1.Vermillion County Fury

    2. Munster Magic

    3. Kankakee County Crush

    4. Tinley Park Rockers 12U Platinum

    5.Lansing Heat

    5. Palatine Patriots

    7. Tinley Park Rockers 12U Black

    7. Naperville Diamonds 12 U Black

    9. DOLLS Rebels

    9. River Valley Rage 12U

    9. Peotone Lady Rebels

    9. HER-A-CANES

   13.Crete Crush

   13.Edge Sports Performance Academy

   13. Illinois Angels

Chi-Town Express14u Black 1st place

New Lenox Lightning 2nd place

Munster Muddawgs 3rd place

14U A Final Standings

    1.Chi-Town Express U14 Black

    2. New Lenox Lightning

    3. Munster Muddawgs

    4. Chi-Town Express U12Black

    5.Orland Park A's 14U - Blue

    5. Homer Hawks

    7. SSGS Naturals Black
 

14U B Final Standings

    1.New Lenox Power 14U Blue

    2. Homewood Heat 14U B

    3. Indiana Raiders Black

    4. Kankakee County Rivercats

    5.H-F Rolling Thunder

    5. TNT Twisters

    7. River Valley Rage 14U

    7. Kankakee County Crush 14u

    9. Orland Park A's green

    9. Illinois Angels (Gold)

    9. Munster Magic

    9. Naturals Softball 14U Purple

    13. Tinley Park Rockers 14U Black   

    13. Jokerz

    13. Indiana Raiders 14 Silver

Frankfort Flames 1st place

Orland Park 2nd place

Windmills 16u Red 3rd place

16U A Final Standings

    1.Frankfort Flames

    2. Orland Park Sparks

    3. Windmills 16U Red

    4. Chi-Town Express U16Silver

    5.Downers Grove Outlaws

    5. Golden Trojans

    7. River Valley Rage 14U

American Pastimes 1st place

Frankfort Phoenix 2nd place

McLean County Flames 3rd place

 16U B Final Standings

    1.American Pastimes

    2. Frankfort Phoenix

    3. McLean County Flames

    4. Kankakee County Crush 16u

    5.Illinois Angels 16U Gold

    5. LT Blazers (Black)

    7. Bulldogs

    7. Evergreen Park Explosion

    9. Crete Cyclones

    9. Tinley Park Bobcats

    9. Northwest Thunder 16u

 

MPI A/B EARLIE BIRDIE

APRIL 22-23, 2006

Kankakee, IL

Indy Diamnd Chix Champs

Naperville Diamonds 2nd

Indiana Thunder 3rd

10U A Final Standings

    1.     Indy Diamond Chix

    2.     Naperville Diamonds Knockouts

    3.     Indiana Thunder

    4.     Indiana Rebels

10U B Final Standings

    1.     Glen Ellyn Phillies Blue

    2.     Naturals Softball

    3.     Plainfield Running Rebels

    4.     Alley Cats

Chi-Town Express-Black Champs

Chi-Town Express-Silver 3rd

12U A Final Standings

    1. Chi-Town Express Black

    2. Indy Diamond Chix

    3. Chi-Town Express Silver

    4. Orland Park A's  

12U B Final Standings

    1. Gold Fastpitch-Kennedy

    2. Illinois Angels

    3. Tinley Park Rockers Black

    3. Impulse

    4. River Valley Rage

    4. Naturals Softball
 

14U A Final Standings

    1. Chi-Town Express-Silver

    2. Orland Park Sparks

    3. New Lenox Lightning

    4. Crete Quest

    5. Dreamers USA

    5. Indy Diamond Chix

14U B Final Standings

    1. Tinley Park Rockers Gold

    2. Munster Magic

    3. Plainfield Chaos

    3. Naturals Softball Purple

 

MIDWEST BASH B NIT

MAY 6-7, 2006

Kankakee, IL

Matton Pride - Champ

L-P Prowl - 2nd

Alsip Naturals-3rd

10U Final Standings

1. Mattoon Pride

2. L-P Prowl

3. Alsip Naturals

4. River Valley Rage
 

12U Final Standings

 

14U Final Standings